20-lecie Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w Powiecie Lidzbarskim

08.12.2015

27 listopada 2015 r. w świetlicy lidzbarskiej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbyło się uroczyste spotkanie podsumowujące 20.lecie funkcjonowania Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego na terenie powiatu lidzbarskiego.

Spotkanie, w którym wzięło udział wielu sympatyków pożarnictwa i ludzi bez których rozwój systemu byłby niemożliwy poprowadził komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Marek Pasławski. Komendant w swoim wystąpieniu przedstawił w formie prezentacji multimedialnej obraz zmian, które na przestrzeni 20 lat dokonano w powiecie lidzbarskim. To bardzo pozytywne zmiany, poczynając od budowy nowych strażnic, modernizacji wielu z nich, poprzez zakup nowych pojazdów i sprzętu pożarniczego oraz sukcesywne szkolenie druhów ochotników. Zmian, które miały znaczący wpływ na rozwój systemu a tym samym na poprawę bezpieczeństwa na ziemiach powiatu lidzbarskiego.         W strukturach KSRG mamy pięć prężnie działających jednostek, wiodącą rolę odgrywa jednostka z Ornety, poza tym OSP Lubomino, OSP Rogóż, OSP Kiwity i OSP Żegoty, ta ostatnia jednostka została włączona do systemu w tym roku. Zdajemy sobie sprawę z tego, że rozwój pożarnictwa, a tym samym i KSRG w naszym powiecie to efekt pracy wielu samorządowców kontynuował st. kpt. Marek Pasławski. W tym miejscu szczególne podziękowania kieruje pod adresem starosty powiatu lidzbarskiego Jana Harhaja będącego jednocześnie Prezesem Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP. Za wieloletnią współprace podziękowania otrzymali także wszyscy samorządowcy powiatu, kierownicy służb i podmiotów ściśle współpracujących z KSRG, a także leśnicy, którzy od lat wspierają system. Komendant Pasławski podziękowania wręczył także komendantom gminnym, którzy na co dzień pełnią bezpośredni nadzór nad realizacją zadań związanych z funkcjonowaniem jednostek oraz byłemu komendantowi powiatowemu PSP Jerzemu Pakiszowi. Piątkowe spotkanie było także okazją do wręczenia zaległych odznaczeń i wyróżnień. Spotkanie zwieńczył drobny poczęstunek i kawa przy której uczestnicy kreślili strategię rozwoju na przyszłe lata. Organizatorzy przygotowali także wystawę sprzętu , którym posługiwali się strażacy 20 lat wstecz oraz obecnie. Wszyscy goście nie kryli podziwu z postępu technicznego jaki zagościł na dobre w jednostkach ochrony przeciwpożarowej. (tekst mł. kpt. Tomasz Gowkielewicz, fot. mł.asp. Przemysław Łatacz)