XII Dożynki Powiatu Lidzbarskiego w Bażynach

30.09.2021

18 września 2021 r. w Bażynach (Gmina Orneta) odbyły się XII Dożynki Powiatu Lidzbarskiego, których współorganizatorem była Gmina Orneta. Starostami XII Dożynek Powiatowych byli Pani Ewa Jankowska i Pan Robert Jaczewski.

Obchody tradycyjnie  rozpoczęły się dożynkową mszą świętą w kościele Biskupa
Św. Mikołaja w Bażynach celebrowaną przez ks. Proboszcza Krzysztofa Kuleszo.

Następnie barwny korowód prowadzony przez Reprezentacyjną Orkiestrę Dętą Gminy Orneta wraz z uczestnikami i  pięknymi wieńcami udał się na plac przy Szkole Podstawowej
w Bażynach gdzie rozpoczęły się dalsze uroczystości.

W sąsiedztwie pięknej, dożynkowej sceny nie brakowało stoisk wystawienniczych prezentujących  swoje specjały, regionalne przysmaki i produkty promocyjne zaprezentowane między innymi przez koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia oraz przedsiębiorców i służby mundurowe. Przygotowane zostały również atrakcje  z myślą o naszych najmłodszych.

Gospodarze Dożynek Jan Harhaj Starosta Lidzbarski oraz Burmistrz Ornety Ireneusz Popiel po powitaniu przybyłych gości i podzieleniu się chlebem, który symbolizuje trud rolniczej pracy wręczyli wyróżnienia dla „Zasłużonych dla rozwoju rolnictwa powiatu lidzbarskiego”:

Gmina Orneta

Agnieszka i Andrzej Piaseccy z Bażyn

Teresa i Zbigniew Kuć z Bażyn

Gmina Lidzbark Warmiński

Damian Domaszczyński z Kraszewa

Wojciech Spirydonow z Miłogórza

Gmina Kiwity

Anna i Jerzy Winiarek z Samolubia

Ewa i Zbigniew Tenus z Konit

Gmina Lubomino

Anna i Wojciech Łosko z Wolnicy

Adam Sczechla z Lubomina.

Rok rocznie na dożynkach powiatowych nie brakuje pięknie wyplatanych wieńców, które również zostały nagrodzone lub wyróżnione w konkursie na „Najładniejszy wieniec Dożynkowy 2021”:

I miejsce – sołectwo Henrykowo gmina Orneta,

II miejsce  – sołectwo Bażyny gmina Orneta,

III miejsce –  sołectwo Nowy Dwór gmina Orneta.

Nagrodę publiczności konkursu „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy” otrzymało

I miejsce – Sołectwo Bażyny – 500zł,

II miejsce – Sołectwo Wilczkowo – 300zł,

III miejsce – Sołectwo Wolnica – 200zł.

Fundatorem nagrody publiczności była Warmińsko – Mazurska Izba Rolnicza.

W konkursie na „Najładniejsze Stoisko Wystawiennicze 2021” :

I miejsce otrzymało sołectwo Wilczkowo – gmina Lubomino

II miejsce – Sołectwo Henrykowo – gmina Orneta

III miejsce – sołectwo Nowy Dwór – gmina Orneta

W programie nie brakowało wystąpień zespołów, na dożynkowej scenie zaprezentował się zespół  Ślicne Ulendzionki, Dragons, Studenciaki UTW, Ornecianie oraz Agata Ławrukajtis.

Gwiazdą wieczoru był zespół THE UKRAINIAN FOLK, a wieczorną zabawę „pod gwiazdami” poprowadził zespół SKAY ORNETA.