Wizyta Studyjna Starostów Warmii i Mazur w Brukseli

14.03.2019

Starosta Lidzbarski Jan Harhaj w dniach 4-6 marca wziął udział w Wizycie Studyjnej Starostów Warmii i Mazur, której organizatorem były Samorząd Województwa Warmińsko- Mazurskiego.

W wizycie uczestniczyło 14 przedstawicieli Starostw Powiatowych naszego Województwa,   Burmistrzowie Miast Cittaslow Warmii i Mazur oraz Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, który był współorganizatorem konferencji pn.: „Rola rewitalizacji społecznej w rozwoju gospodarczym małych miasteczek”.  W programie nie  brakowało spotkań z Parlamentarzystami. Poseł na Sejm Barbara Kudrzycka przedstawiła zadania jakie należą do Parlamentu Europejskiego i elementy współpracy w ramach Komisji Parlamentu Europejskiego i grup politycznych. Włodarz powiatu Liodzbarskiego uczestniczył również w spotkaniu z Panią Małgorzatą Wasilenko – Dyrektorem Biura Regionalnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego          w Brukseli, które odbyło się w Domu Polski Wschodniej. Podczas spotkania omówione zostały poszczególne kwestie dotyczące funkcjonowania tych instytucji. Następnie Delegaci udali się na wizytę do Stałego Przedstawicielstwa Rzeczpospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej. Rozmowy objęły tematykę związaną z zadaniami Wydziału Polityki Regionalnej i Spójności w świetle obecnej i przyszłej perspektywy finansowej z punktu widzenia Rządu RP. Poruszona została także problematyka Samodzielnego Stanowiska ds. Zdrowia oraz Wspólnej Polityki Rolnej i ASF- stanowisko w tej sprawie przedstawił Wydział Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W ostatnim dniu wizyty w Brukseli Starosta Lidzbarski uczestniczył w prelekcji z udziałem  Dyrekcji Generalnej ds. Edukacji, Młodzieży, Sportu  i Kultury, przedstawicielem Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, spraw społecznych i wyłączenia Społecznego. Kolejną ważna tematyka jaka zakończyła Wizytę  Studyjna była rola Komisji Europejskiej w procesie wdrażania programów RPO w Polsce oraz na armii i Mazurach.