Lubomino – gmina wiejska

Gmina Lubomino leży na północnej Warmii. Graniczy z gminami Lidzbark Warmiński, Miłakowo, Dobre Miasto, Świątki, Orneta. Przez teren gminy przebiega linia kolejowa łącząca Olsztyn z Braniewem i dalej z Obwodem Kaliningradzkim.

Przed podbojem krzyżackim istniało tu osadnictwo pruskie. Obecny ośrodek administracyjny gminy, wieś Lubomino, założony został w 1308 roku. Z tego mniej więcej okresu pochodzi większość wsi z obecnego terenu gminy. W ramach prowadzonej wówczas kolonizacji teren ten został zdominowany przez osadników niemieckich. Wieś Lubomino była dwukrotnie lokowana przez biskupa Eberharda z Nysy.

Gmina Lubomino wchodzi w skład jednostki fizjograficznej Pojezierza Olsztyńskiego.

Zdecydowana większość spośród ponad 400 działających gospodarstw rolnych posiada powierzchnię 15-30 ha. W strukturze zasiewów przeważają zboża, natomiast w hodowli bydło i trzoda chlewna.

Na terenie gminy nie ma dużych zakładów przemysłowych, a zarejestrowanych obecnie 75 podmiotów gospodarczych działa głównie w dziedzinie handlu, usług dla ludności oraz drobnej wytwórczości.

Pozytywną stroną braku przemysłu jest niewątpliwie czyste i zdrowe środowisko naturalne. Kompleksy leśne położone w północnej części gminy, objęte strefą ochronną, oferują oprócz nienaruszonej cywilizacją przyrody, obfitość zwierzyny i runa leśnego.

Malownicze i cenne przyrodniczo obiekty i krajobrazy grupują się w dolinie rzeki Pasłęki. Rzekę tę, w granicach gminy zaliczano do „wód górskich” ze względu na obecność w jej wodach pstrągów i lipieni. Na Pasłęce znajduje się ostoja bobrów a nadbrzeżne jej tereny stanowią rezerwat przyrody. Ochroną objęta jest również zlewnia jeziora Tonka, położonego w pobliżu Lubomina, o powierzchni ponad 162 ha, ze znajdującą się na środku jeziora wyspą.

Urząd Gminy w Lubominie
ul. Kopernika 7
11-007 Lubomino
tel: 089 532 44 50 fax: 089 532 44 51
www.lubomino.ug.gov.pl
e-mail:sekretariat@lubomino.ug.gov.pl

[nggallery id=11]

Kontakt

Starostwo Powiatowe
Ul. Wyszyńskiego 37
11-100 Lidzbark Warmiński

Telefon: 89 767 79 00
Faks: 89 767 79 03

szczegółowe informacje kontaktowe

Deklaracja dostępności