Szlak Świętej Warmii

Powiat Lidzbarski na Szlaku Świętej Warmii

 

Miło nam poinformować, że Powiat Lidzbarski z Powiatem Olsztyńskim przystąpił do realizacji cyklu audycji pn. „Święta Warmia” na antenie TVP 3 Olsztyn. Nagrania najprawdopodobniej trafią również na antenę TVP Polonia, TVP Kultura i TVP Historia.

Szlak Świętej Warmii tworzy 16 miejsc pielgrzymkowych, sanktuariów i innych obiektów sakralnych związanych z historią biskupiego księstwa warmińskiego. Prowadzi od słynnych Wrót Warmii w Bałdach przez które z Warszawy przybywali do swojej diecezji kolejni biskupi warmińscy. Koleje „stacje” to: Gietrzwałd, Olsztyn, Głotowo, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Stoczek Klasztorny, Bisztynek, Reszel, Święta Lipka, Tłokowo, Krosno, Chwalęcin, Pieniężno i Frombork. Szlak kończy się w Braniewie – pierwszej historycznej stolicy regionu.

„Jest to ciekawy projekt którego celem jest promocja, eksponowanie walorów regionu i wzrostu jego turystycznej atrakcyjności w oparciu o warmińskie miejsca pielgrzymkowe i sanktuaria stanowiące nie tylko bogate dziedzicowo kultury chrześcijańskiej, ale również ważną spuściznę historyczną naszego regionu. Wierzę, że realizacja projektu przyczyni się do turystycznego rozwoju naszego powiatu. Serdecznie zachęcam do obejrzenia cyklu audycji na temat Świętej Warmii na antenie TVP 3 Olsztyn.” – mówi Jan Harhaj, Starosta Lidzbarski.

Zapraszamy do obejrzenia najpiękniejszych miejsc Warmii w nowej produkcji TVP3 Olsztyn. Od słynnych Wrót Warmii w Bałdach aż po Świętą Lipkę na wschodzie i Frombork na północy regionu.
 

Premiery kolejnych odcinków „Szlaku Świętej Warmii” na naszej antenie w każdy poniedziałek i czwartek o godz.19:10.


Konferencja prasowa dotycząca projektu „Szlak Świętej Warmii

 

W czwartek, 20 sierpnia 2020 r. w Wielkim Refektarzu Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim odbyła się konferencja prasowa poświęcona realizacji regionalnego projektu promocyjnego „Szlak Świętej Warmii”. Uczestników oraz media powitali starostowie: lidzbarski Jan Harhaj, olsztyński Andrzej Abako oraz braniewski Karol Motyka. Spotkanie stało się również okazją do prezentacji kolejnego elementu tego przedsięwzięcia – książki Wojciecha Krzysztofa Szalkiewicza pt.  „Szlak Świętej Warmii. Przewodnik turystyczno-pielgrzymkowy”.

 

Szlak Świętej Warmii tworzy 16 miejsc pielgrzymkowych, sanktuariów i innych obiektów sakralnych związanych z historią biskupiego księstwa warmińskiego. Prowadzi od słynnych Wrót Warmii w Bałdach przez które z Warszawy przybywali do swojej diecezji kolejni biskupi warmińscy. Koleje „stacje” to: Gietrzwałd, Olsztyn, Głotowo, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Stoczek Klasztorny, Bisztynek, Reszel, Święta Lipka, Tłokowo, Krosno, Chwalęcin, Pieniężno i Frombork. Szlak kończy się w Braniewie – pierwszej historycznej stolicy regionu.

 


Jak wynika z badań rynku w tym roku około 90 proc. Polaków spędzi urlop w kraju. W opinii ekspertów będzie to przede wszystkim wypoczynek w gronie rodzinnym lub w grupach bliskich znajomych, w nieodległych zakątkach Polski, w małych pensjonatach, domkach czy gospodarstwach agroturystycznych, dających poczucie spokoju i bezpieczeństwa. A wszystko to znaleźć można na Warmii, Świętej Warmii.

Wbrew obiegowej opinii „nie leży ona na Mazurach”, gdyż stanowi krainę zdecydowanie odrębną (chociaż krajobrazowo bardzo podobną). Jest regionem unikalnym w wymiarze historycznym i etnograficznym, ze swoim genius loci, w postaci demona kłobuka – miłośnika jajecznicy na boczku. Ma też swój wyjątkowy wyróżnik: „Była zawsze wierna Bogu i Kościołowi Katolickiemu, zasługując na zaszczytne miano Świętej Warmii” – jak ujął to święty Jan Paweł II.

O świętości tej ziemi świadczy przede wszystkim bogate dziedzictwo architektury sakralnej, której zagęszczenie jest tutaj dużo większe niż w innych częściach kraju (ponad 2,5 tys. obiektów); z najważniejszymi sanktuarium w Gietrzwałdzie – polskim Lourdes, jedynym w kraju, oficjalnie uznanym przez Kościół miejscem cudu objawień Matki Boskiej oraz najpiękniejszym – w Świętej Lipce, zwanej Częstochową Północy. Co roku odwiedza je około miliona turystów.

– Wpisując się specyfikę tegorocznych wakacji oraz wykorzystując rozwijający się segment turystyki religijnej postanowiliśmy zaoferować nowy produkt – Szlak Świętej Warmii mówi Andrzej Abako, starosta powiatu olsztyńskiego, inicjator przedsięwzięcia. – Przy okazji pobytu u nas w lesie, nad jeziorem, warto też zwiedzić najbliższe okolice, zwłaszcza, że jest co zobaczyć i każdy może tu na Warmii znaleźć dla siebie coś interesującego.

Wpisujący się w wiodącą do hiszpańskiego Santiago de Compostela, słynną europejską Drogę św. JakubaSzlak Świętej Warmii to gotowa propozycja tematycznej wycieczki-pielgrzymki. Tworzy go szesnaście „stacji”: znane nie tylko w regionie miejsca pielgrzymkowe, sanktuaria, szlaki pątnicze, ale także historyczne obiekty sakralne związane z ciekawą historią biskupstwa warmińskiego oraz różnymi wydarzeniami o charakterze religijnym, historycznym i legendarnym. Pierwsza z nich to Bałdy, Wrota Warmii, przez które z Warszawy przybywali do swojej diecezji kolejni biskupi warmińscy. Następnie są: Gietrzwałd, Olsztyn, Głotowo, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Stoczek Klasztorny, Bisztynek, Reszel, Święta Lipka, Tłokowo, Krosno, Chwalęcin, Pieniężno i Frombork. Szlak kończy się w Braniewie – pierwszej historycznej stolicy regionu.

Podstawą projektu jest przygotowana przez pracowników promocji olsztyńskiego starostwa książka-przewodnik po Świętej Warmii (także w formacie audiobooka), zawierająca historię i opisy poszczególnych „stacji”. Przez okres wakacji będzie on drukowany w odcinkach w lokalnej „Gazecie Olsztyńskiej”, a olsztyński oddział TVP będzie emitował, przegotowane na jego podstawie, swoje audycje prezentujące poszczególne stacje. Nagrania te najprawdopodobniej trafią także na antenę TVP Polonia, TVP Kultura i TVP Historia. Audiobook będzie prezentowany również na antenach różnych stacji radiowych. Z czasem nagrania multimedialne pojawią się również na płytach CD i DVD. Wydawnictwa te uzupełniać będzie również tradycyjna mapa turystyczna. Z czasem wszystkie te materiały trafią również na dedykowaną szlakowi stronę internetową.

Starostwo we współpracy z partnerami przygotowało również różne gadżety związane ze szklakiem, m.in. z regionalną Piekarnią Tyrolską „warmiński chleb pielgrzyma” – pieczywo w formie nawiązującej do logo projektu. Przygotowywana jest też seria walorów filatelistycznych związanych ze Szlakiem. Projekt jest otwarty, więc cały czas będzie uzupełniany o kolejne przedsięwzięcia promocyjne.

– Chcemy w ten sposób przyciągnąć do nas turystów, a tym samym wesprzeć naszych przedsiębiorców z branży hotelarsko-gastronomicznej w tym trudnym dla nich okresie – dodaje A. Abako. – Cieszę się, że udało nam się „zarazić” tym projektem lokalne samorządy – nie tylko te z powiatu olsztyńskiego, władze województwa, lokalne media i przedsiębiorców. Warto podkreślić, że swoim patronatem objął to przedsięwzięciem Arcybiskup Józef Górzyński, Metropolita Warmiński, który również wspiera nasze inicjatywy.

Szlak Świętej Warmii to nie jedyna droga poznania uroków tej pięknej krainy. Ułatwiają to również inne, specjalnie opracowane i sprawdzone w praktyce przez rzesze turystów trasy: piesze, rowerowe czy konne, gęsto przecinające cały region. Wraz z rozwiniętym zapleczem turystyczno-wypoczynkowe oraz wspaniałymi warunkami naturalnymi mogą być doskonałą podstawą do planowania dłuższego pobytu. Bo Warmia jest miła – jak głoszą słowa hymnu regionu i hasło reklamowe Powiatu olsztyńskiego oraz… nieśpieszna. Nie bez przyczyny jest to także polskie centrum Międzynarodowej Sieci Miast Dobrego Życia – Cittaslow. Miasteczek, dalekich od zgiełku wielkich kurortów czy centrów turystycznych oferujących ciszę i spokój, lokalną kulturę, kuchnię, wspaniałe i różnorodne zabytki oraz liczne atrakcje turystyczne w otoczeniu pięknej przyrody. Tak jak i cały region.

Kontakt

Starostwo Powiatowe
Ul. Wyszyńskiego 37
11-100 Lidzbark Warmiński

Telefon: 89 767 79 00
Faks: 89 767 79 03

szczegółowe informacje kontaktowe

Deklaracja dostępności