Powiat Lidzbarski – królestwem Wschodniego Szlaku Rowerowego GREEN VELO

24.09.2015

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to najbardziej spektakularny projekt rowerowy, jaki do tej pory zrealizowano w Polsce. To niemal 2000 km specjalnie wytyczonej trasy, którą od początku do końca przygotowano po to, aby dawała radość podróżowania i poznawania. Szlak wiedzie przez pięć województw wschodniej Polski (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie). Już samo poznanie każdego z nich z osobna stanowi niezwykłe doświadczenie, a poznanie ich wszystkich zdaje się być jak czytanie wspaniałej baśni.

Przygodę na szlaku możesz rozpocząć w dowolnym punkcie. Możesz podróżować samodzielnie, z rodziną bądź z przyjaciółmi. Możesz jechać z północy na południe albo z południa na północ. Zacząć na krańcach owej trasy albo gdzieś w jej środku, wybierając, to co Cię fascynuje. Green Velo pokazuje piękno Polski Wschodniej w najlepszym wydaniu. Z paletą barw, zapachów i smaków, których nie znajdziesz nigdzie indziej. Wyrusz zatem w Polskę! Zasmakuj jej. I pozwól się oczarować.

Przebiega głównie po asfaltowych drogach publicznych o niskim natężeniu ruchu pojazdów, przez obszar pięciu województw leżących we wschodniej części kraju: warmińsko-mazurskiego (420 km), podlaskiego (592 km), lubelskiego (351 km), podkarpackiego (428 km) i świętokrzyskiego (190 km). Niemal 580 km (29% długości trasy) stanowią odcinki prowadzące przez tereny leśne, a 180 km (9% długości trasy) przypada na doliny rzek.

Około 300 kilometrów trasy stanowić będą nowe i przebudowane drogi rowerowe oraz ciągi pieszo-rowerowe, a blisko 150 kilometrów to wyremontowane drogi gruntowe. Powstanie lub wyremontowanych zostanie ponad 30 mostów i kładek, przebudowie ulegnie ponad 20 kluczowych skrzyżowań. Na trasie wybudowanych zostanie 230 MOR-ów, czyli Miejsc Obsługi Rowerzystów, wyposażonych w stojaki, wiaty i ławki oraz kosze na śmieci i tablice informacyjne.

Wzdłuż szlaku zidentyfikowano ponad 8 000 kilometrów oznakowanych szlaków rowerowych i setki godnych uwagi atrakcji turystycznych. Trasa prowadzi przez pięć parków narodowych i szereg parków krajobrazowych. W północnej części szlaku długie odcinki poprowadzono nasypami dawnych linii kolejowych.

Na szlaku wydzielono 12 „królestw rowerowych” – atrakcyjnych regionów, w których warto zaplanować dłuższy pobyt.  W królestwach tych zaproponowano turystom ponad 100 propozycji jednodniowych i weekendowych oraz dłuższych wycieczek rowerowych, stanowiących niezwykłe, turystyczne menu rowerowe obszaru Polski Wschodniej – najpiękniejszej części naszego kraju.

Jednym z takich królestw jest Warmia oraz Powiat Lidzbarski i jego stolica Lidzbark Warmiński. 

 

logo_gv_kolor_pl

 

Szlaki rowerowe w Powiecie Lidzbarskim :

„Kolejowym Szlakiem” Lidzbark Warmiński – Orneta

„Kolejowym Szlakiem” to jeden z popularniejszych szlaków rowerowych Warmii. Ma on nawierzchnię gruntową, biegnie nasypem dawnej linii kolejowej, funkcjonującej do 1945 r. Dzięki temu jest to szlak całkowicie wolny od samochodów. Trasa wycieczki prowadzi przez oddalone od zabudowań, mocno zalesione, malownicze tereny Równiny Orneckiej, łącząc ze sobą dwa średniowieczne warmińskie miasta – Lidzbark Warmiński i Ornetę, oddalone od siebie o 30 kilometrów.

Szlak rowerowy nr 1 w gminie Lidzbark Warmiński – kolor czerwony

Szlak czerwony w gminie Lidzbark Warmiński to jeden ze szlaków rowerowych, wytyczonych w tej okolicy. Jest to dość długa trasa, licząca blisko 50 kilometrów, przez co wymaga dobrej kondycji. Szlak jest świetnie oznakowany i dedykowany raczej użytkownikom rowerów górskich. Biegnie przez bardzo urozmaicone tereny, w dużej części gruntowymi, leśnymi drogami, na zachód od Lidzbarka Warmińskiego.

Ogólny przebieg szlaku: Lidzbark Warmiński, początek szlaku „kolejowego” (0,0 km) – Łaniewo (6,6 km) – skrzyżowanie ze szlakiem „kolejowym” (12,9 km) – Kaszuny (18,6 km) – Babiak (22,9 km) – Runowo (29,2 km) – Workiejmy (34,7 km) – Nowa Wieś Wielka (39,9 km) – Wielochowo (44,5 km) – Lidzbark Warmiński (49,1 km).

Szlak rowerowy w gminie Lidzbark Warmiński nr 2 – żółty

Krótki, rekreacyjny szlak rowerowy, prowadzący z Lidzbarka Warmińskiego nad Jezioro Wielochowskie. Licząca nieco ponad 10 km trasa rodzinna, doskonale oznakowana, pozbawiona odcinków o dużym ruchu samochodów.

Ogólny przebieg szlaku: Lidzbark Warmiński, skrzyżowanie ulicy Dąbrowskiego i Polnej – północna część miasta (0,0 km) – Koniewo (4,3 km) – Wielochowo (7,0 km) – Lidzbark Warmiński, skrzyżowanie ulicy Dąbrowskiego i Polnej (11,3 km).

Szlak rowerowy w gminie Lidzbark Warmiński nr 3 – zielony

Krótki, rekreacyjny szlak rowerowy, prowadzący przez lasy w okolicach Wielochowa, na północ od Lidzbarka Warmińskiego. Trasa liczy tylko 8,5 kilometra i może stanowić propozycję uzupełniającą wycieczkę z Lidzbarka nad Jezioro Wielochowskie – wówczas trasa liczyć będzie ok. 17 kilometrów.

Ogólny przebieg szlaku: Wielochowo, kąpielisko (0,0 km) – Jagoty (3,0 km) – szlak Green Velo w pobliżu wsi Nerwiki (5,5 km) – Wielochowo, kąpielisko (8,5 km).

Szlak rowerowy w gminie Lidzbark Warmiński nr 4 – niebieski

Niebieski szlak rowerowy w gminie Lidzbark Warmiński to licząca ok. 30 kilometrów trasa, prowadząca z Lidzbarka Warmińskiego do sanktuarium w Stoczku Klasztornym i z powrotem. Biegnie przez malownicze, pagórkowate tereny, częściowo w dolinie Łyny.

Ogólny przebieg szlaku: Lidzbark Warmiński, skrzyżowanie ulicy Dąbrowskiego i Polnej – Koniewo (4,4 km) – Kotowo (10,7 km) – Łyna – Morawa (12,0 km) – Stoczek Klasztorny (20,0 km) – Kierwiny (23,0 km) – Sarnowo (26,5 km) – Lidzbark Warmiński, stacja paliw przy drodze krajowej nr 51 we wschodniej części miasta (30,4 km).

Szlak rowerowy w gminie Lidzbark Warmiński nr 5 – czerwony

Szlak czerwony w gminie Lidzbark Warmiński to jeden ze szlaków rowerowych, wytyczonych w tej okolicy. Liczy około 30 kilometrów i zatacza pętlę, prowadząc na południe od miasta. Ma charakter szlaku rekreacyjnego i jest dobrze oznakowany. Przebiega dalej przez atrakcyjną krajobrazowo część Pojezierza Olsztyńskiego, okolice jezior Blanki i Symsar, mijając po drodze cenne zabytki architektury.

Ogólny przebieg szlaku: Lidzbark Warmiński, okolice wyciągu (0,0 km) – Kłębowo (4,5 km) – Jarandowo (7,4 km) – Kochanówka (11,9 km) – Blanki (19,4 km) – Jezioro Symsar (24,9 km) – Lidzbark Warmiński (31,9 km).

Szlak rowerowy w gminie Lidzbark Warmiński nr 6 – żółty

Szlak żółty w gminie Lidzbark Warmiński to jeden ze szlaków rowerowych, wytyczonych w tej okolicy. Ma charakter szlaku rekreacyjnego, dobrego do treningów MTB. Liczy 30 kilometrów długości i jest dobrze oznakowany. Rozpoczyna się i kończy w Kłębowie, przy ośrodku wypoczynkowym nad Jeziorem Symsar.

Ogólny przebieg szlaku: Kłębowo, ośrodek Świteź (0,0 km) – Jurandowo (6,5 km) – Stryjkowo (13,9 km) – Las Wichrowski, zakręt szlaku (16,8 km) – Kochanówka (22,0 km) – Kłębowo, ośrodek Świteź (29,5 km).

 


Wycieczki turystyczne:

Mała pętla warmińska

Trasa wycieczki przebiega przez środkową część Warmii, wśród jezior i wzgórz morenowych. Po drodze warto zwrócić uwagę na charakterystyczną dla tego regionu, tradycyjną zabudowę oraz na zabytkowe kościoły.

Atrakcje na trasie
Kościół pw. św. Jana Ewangelisty w Żegotach, Kościół pw. św. Stanisława Bpa i Męczennika we Franknowie, Kościół pw. św. Bartłomieja w Jezioranach, Kościół pw. św. Jerzego w Radostowie, Kąpielisko nad Jeziorem Symsar, Kolegiata pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim, Rynek w Lidzbarku Warmińskim, Wysoka Brama w Lidzbarku Warmińskim, Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim

Torowiskiem do Ornety

Trasa wycieczki prowadzi przez oddalone od zabudowań, malownicze tereny Równiny Orneckiej, łącząc ze sobą dwa średniowieczne warmińskie miasta – Lidzbark Warmiński i Ornetę.

Atrakcje na trasie
Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, Kolegiata pw. św.św. Apostołów Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim, Rynek w Lidzbarku Warmińskim, Wysoka Brama w Lidzbarku Warmińskim, Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Ornecie, Rynek w Ornecie, Sanktuarium Nawiedzenia NMP w Krośnie

W sercu Warmii

Trasa wycieczki rozpoczyna się w Lidzbarku Warmińskim. W mieście zachował się średniowieczny układ urbanistyczny, zabytkowa zabudowa rynku z XIX-wiecznym ratuszem, mury miejskie z Wysoką Bramą oraz Zamek Biskupów Warmińskich – najbardziej rozpoznawalny zabytek miasta oraz jeden z najcenniejszych tego typu obiektów w Polsce. Szlak przebiega dalej przez atrakcyjną krajobrazowo część Pojezierza Olsztyńskiego, okolice jezior Blanki i Symsar, mijając po drodze cenne zabytki architektury.

Atrakcje na trasie
Rynek w Lidzbarku Warmińskim, Wysoka Brama w Lidzbarku Warmińskim, Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, Kolegiata pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim, Kościół pw. Narodzenia NMP w Jarandowie, Kościół pw. św. Wawrzyńca w Kochanówce, Kościół pw. św. Michała Archanioła w Blankach

Ulotki, przewodniki, mapy do pobrania

 

Zapraszamy do odwiedzenia Powiatu Lidzbarskiego

 

Materiał opracowany na podstawie: www.greenvelo.pl
Zdjęcia pochodzą ze strony: www.greenvelo.pl

Kontakt

Starostwo Powiatowe
Ul. Wyszyńskiego 37
11-100 Lidzbark Warmiński

Telefon: 89 767 79 00
Faks: 89 767 79 03

szczegółowe informacje kontaktowe

Deklaracja dostępności