Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

04.07.2018

W siedzibie starostwa Powiatowego odbyło się Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które zwołane zostało ze względu na gwałtowne rozprzestrzenianie się wirusa ASF. Posiedzenie otworzył Starosta Lidzbarski – Jan Harhaj, uczestnikami byli wójtowie gmin z powiatu lidzbarskiego, przedstawiciele Urzędu Miasta w Lidzbarku Warmińskim oraz w Ornecie, przedstawiciele  nadleśnictw, Kierownik PZDR w Lidzbarku Warmińskim – Zbigniew Salmanowicz, Kierownik Oddziału Powiatowego ARiMR w Lidzbarku Warmińskim – Agnieszka Jankowska, Przewodniczący Rady Powiatowej W-MIR w Powiecie Lidzbarskim – Marek Kuźniewski oraz p.o. Zastępcy Komendanta Komendy Powiatowej PSP w Lidzbarku Warmińskim – Cezary Kalinowski. Informację i i zagrożenia jakie niesie za sobą wirus ASF przedstawił Powiatowy Lekarz Weterynarii – Krzysztof Rudziński. Podczas spotkania omówione zostały sprawy związane z  aktualnym stanem występowania ognisk wirusa ASF, który jest bardzo szkodliwy dla gospodarki, w efekcie tego dochodzi do ogromnych strat poszczególnych gospodarstw. Priorytetem są działania, mające na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń, a także poszerzenie wiedzy na temat choroby oraz jej zwalczanie.