POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE – Możesz mieć na nie wpływ

16.03.2017

Artykuł nadesłany przez  Liceum Ogólnokształcące im. Bojowników o Polskość Warmii w Ornecie.

W obliczu codziennych zagrożeń winniśmy dbać o swoje bezpieczeństwo, mieć świadomość naszych praw i znać instytucje, które w trudnych sytuacjach służą pomocą.

Z tą myślą zorganizowano 22 lutego bieżącego roku w ZSO w Ornecie debatę pod hasłem „Wspólnie bezpieczniej”.

Przedstawiciele wielu służb zawodowych i społecznych, koordynatorzy spotkali się z władzami miasta, powiatu, nauczycielami, a przede wszystkim z młodzieżą naszego Zespołu i zaproszonymi delegatami wszystkich szkół naszego miasta i okolic.

Wśród zaproszonych na debatę byli przedstawiciele Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, Służb Celnych i Granicznych, Sądu Rejonowego, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, WKU, Sanepidu, wojewódzcy koordynatorzy od zarządzania kryzysowego.

Prezentując zakres swoich działań i obowiązków goście uświadomili młodzieży, jak i gdzie szukać wsparcia i pomocy w wielu skomplikowanych sytuacjach, do kogo i jaki numer telefonu wybrać, jak pomóc komuś z otoczenia. Okazuje się, że to nie tylko policja, straż pożarna, straż miejska czy pogotowie ratunkowe strzegą naszego bezpieczeństwa. Tych służb współpracujących ze sobą jest kilkanaście i wszystkie służą społeczeństwu. Trzeba tylko mieć świadomość, jak z ich pomocy mądrze  i celowo korzystać.

Spotkanie to  było początkiem szerszej dyskusji, w tym debat z młodzieżą w kameralnym gronie. Jej celem jest stworzenie forum gdzie młodzież wymieni poglądy, podzieli się wątpliwościami, zada  pytania przedstawicielom wybranych służb zajmujących  szeroko rozumianym bezpieczeństwem.               Pierwsza,  z cyklu debat została pozytywnie odebrana przez młodych ludzi.  Dlatego też zamierzamy go kontynuować.

Uczestnik debaty