Otwarcie wystawy malarstwa Anastazji Fietisowej „BAJKOWA WARMIA”

11.10.2017

Stowarzyszenie „Dom Warmiński” oraz Muzeum w Lidzbarku Warmińskim – Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy malarstwa Anastazji Fietisowej „BAJKOWA WARMIA”.

Uroczysty wernisaż odbędzie się w Zamku Biskupów w Lidzbarku Warmińskim 12 października 2017 r. o godzinie 16:00.

Anastazja Fietisowa, malarka, projektantka wnętrz, dyrygentka. Urodziła się w Brześciu, na Białorusi. Córka znanego malarza Iwana Fietisowa. Matka była grafikiem, plakacistą. Po szkole średniej ukończyła muzyczny collage w Mińsku i wykonywała zawód dyrygenta. W 1982 r. ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Mińsku i przez osiem kolejnych lat pracowała jako projektant wnętrz. W 1993 r. podwyższyła swoje kwalifikacje w zakresie sztuk wizualnych w eksperymentalnej uczelni plastycznej prof. Eugeniusza Rosenbluma. Od 1996 r. zajmuje się wyłącznie malarstwem sztalugowym i eksperymentalnym (malowanie emalii na miedzi). Swoją twórczość prezentowała na wystawach w Polsce, Rosji, Niemczech, na Białorusi i we Francji. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz muzealnych w Grodnie, Brześciu i Mińsku. Wykonała serię obrazów nieistniejącego średniowiecznego Brześcia na podstawie archiwalnych map oaz makietę dawnego grodu, w miejscu którego powstała Twierdza Brzeska. Te obrazy i makieta znajdują się w miejscowym muzeum.
Od 2000 r. związała swoje życie z Polską, wędrując maluje portrety polskich miast i panoramy.

Anastazja Fietisowa, fot. archiwum Domu Warmińskiego